Návod ke hře Kostkové sestavy

Pravidla

Cílem hry je nahrát co nejvíc bodů za hodnocené sestavy kostek. K tomu má hráč 50 hodů, přičemž nemusí vyčerpat všechny.

V každém hodu lze házet všemi šesti kostkami, nebo jenom některými podle výběru hráče. První hod je povinně všemi kostkami. Hodnoty na kostkách, kterými se nehází, zůstávají v platnosti.

Pokud hráč získá na kostkách některou z hodnocených sestav, může, ale nemusí si hodnotu této sestavy zapsat do výsledků. Tím danou sestavu vyčerpal a nemůže si ji zapsat znovu, i kdyby ji v budoucnu získal znovu s vyšším bodovým hodnocením. Když si hráč zapíše některou sestavu, hází v příštím hodu všemi kostkami. Jedna kombinace kostek nemůže být zapsána do výsledků ve více sestavách.

V sestavě nezáleží na pořadí kostek, jak se zobrazují na obrazovce.

Hodnocené sestavy jsou:

Celkový počet bodů se zvyšuje o počet hodů, které hráči zbývají. Na začátku má tedy hráč 50 bodů.

Ovládání

Hod všemi kostkami se provede stisknutím příslušného tlačítka. Pokud chceme házet jen vybranými kostkami, vybereme je nejprve kliknutím na kostku (kostka se orámuje červeně), výběr se ruší opětovným kliknutím na kostku (orámování se zruší). Hod vybranými kostkami se provede stisknutím příslušného tlačítka. Třetí tlačítko slouží pro zahájení nové hry, všechny dosavadní výsledky se tím zruší.

Pokud se hráči na kostkách objeví některá z hodnocených sestav, vyznačí se to ve výsledkové tabulce hned za názvem sestavy počtem bodů za každou takovou sestavu. Je-li možné body za hodnocenou sestavu přidat do výsledků, objeví se i tlačítko, kterým se hodnota sestavy přesune do pravého sloupce.

Celkový počet bodů se zobrazuje v posledním řádku, počet zbývajících hodů pak v prvním řádku výsledkové tabulky.

Tipy

I když se zdá, že výsledek záleží na náhodě, není to tak. Kolik uhrajete bodů, můžete velmi silně ovlivnit vhodnou strategií. Některé sestavy jsou málo hodnocené a vyplatí se vlastně jen tehdy, když padnou hned na první, nejvýš na druhý hod. O některé sestavy (třeba šestkový generál) má smysl bojovat třeba deset hodů.

Dokonce některé sestavy skoro nemá smysl zapisovat, i kdyby padly prvním hodem – například trojice z jedniček a dvojek by jen zbytečně zabrala místo pro lépe hodnocenou stejnou sestavu.

Vyhovuje-li konstelace na kostkách více hodnoceným sestavám, je lepší ji zapsat jako tu, která se uhrává hůř, případně je za ni víc bodů. Takže 6, 6, 6, 4, 4, 3 je lepší zapsat jako pyramidu než jako šestky. Ale pozor, pokud se cítíte, že uhrajete obtížnější sestavu na víc bodů, nezaplácněte si ji zbytečně chudou kombinací: 1, 1, 1, 2, 2, 3 je normálně lepší zapsat jako jedničky (tam se nedá uhrát o moc víc) než jako převrácenou pyramidu (tu můžete mít podstatně lépe bodově hodnocenou).

Také je dobré vědět, která sestava se z aktuální pozice kostek dá vybudovat a jaká cesta k tomu nejpravděpodobněji vede.

Výsledek nad 150 bodů je dobrý, nad 200 bodů vynikající. Dá se teoreticky uhrát ještě víc, ale nad 250 už musíte mít i štěstí.

Copyright

Tento program je freeware a kdokoliv může použít a modifikovat libovolnou část kódu nebo celek. Pokud něco změní, měl by to vyznačit, abych nebyl spojován s něčím, co jsem nevytvořil.